Základna a klubovna u Sv. Jiří

Lesní mateřská školka Medvíďata

Na školní rok 2017/2018 se se základnou stala v jistém smyslu významná proměna: začala hostit lesní mateřskou školku Medvíďata, provozovanou skautským střediskem Stopa Plzeň, k tomu přibyly ještě některé schůzky skautských družin stejného střediska. Nově je tedy u nás každodenní provoz a základna je poměrně vytížená.

Nový provoz školky se také dotkl vybavení základny - čekejte určitě menší židličky a menší stoly, vyhovující především malým dětem ze školky. V kuchyni přibyla větší lednice a nějaké další nádobí - ale jejich využití prosím jen po předchozí domluvě. Předem děkujeme.

Umístění a historie základny

Naše skautské středisko získalo v roce 2003 darem od farnosti sv. Jakuba a Prokopa objekt u sv. Jiří na Doubravce. Tento dům sloužil jako škola a poté jej obýval hrobník místního hřbitova. Dostali jsme jej ve schátralém stavu, ale s pomocí grantů z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a z Úřadu městského obvodu Plzeň-Doubravka se nám jej podařilo za necelých 5 let opravit. Nechali jsme udělat novou střechu, fasády, upravili podkroví a podlahy. Později se nám podařilo odkoupit i malý přiléhající kousek pozemku, který slouží jako cesta. Behem léta 2015 jsme vlastními silami zrekonstruovali kuchyň a vybudovali koupelnu, kde je konečně možné se také osprchovat.

Bohužel, kvůli odlehlosti od městské zástavby, v objektu není k dispozici pitná voda. Během víkendů je někdy nutné počítat s větším výskytem lidí a hluku. Zdejší louky totiž město rádo využívá k pořádání poutí, filmových festivalů, historických víkendů a podobných masovějších akcí.

Dům i s přilehlou stodolou je perfektní základnou pro mnoho akcí skautského rázu a jiných akcí nenáročných na pohodlí nebo sociální zázemí – na zajímavosti mu přidává i sousedství zdejšího hřbitova a příroda všude kolem, a to přestože je objekt v blízkém dosahu vlaku, autobusu i nákupního centra (10min odtud). Hned u objektu se rozkládají rozlehlé louky a teče řeka Berounka. Vycházky lze směřovat na blízký kopec Chlum nebo i dále podél řeky do prostoru přírodního parku Berounka, případně ještě dále do obce Chrást a k Dolanskému mostu. Blízká je také oblast Boleveckých rybníků na druhé straně řeky. Protože rádi zapůjčíme i pár kánoí, lze se odtud vydat v létě také na menší vodáckou túru - vše potřebné je zde k dispozici.

Možnost využití základny

Základnu je možné si také propůjčit pro pořádání své vlastní víkendové akce. Nabídka platí především pro ostatní skautská střediska a organizace pracující s mládeží. Vše ostatní záleží na domluvě a vzájemné důvěře. Cena propůjčení základny zhruba pokrývá náklady pobytu a je v současné době 50Kč/os/noc pro skauty a 80Kč/os/noc pro ne-skauty (+energie překračující 20kWh se platí 5Kč/kWh), min. však 200Kč.

kapacita: cca 20 osob
adresa: Ke Sv. Jiří 13, 312 00 Plzeň
souřadnice GPS: 49°45'50.11"N, 13°24'50.76"E

Voda a sociální zázemí

V objektu teče pouze užitková voda. Pitnou vodu je vždy zapotřebí přivézt v barelech – možno domluvit se správcem. V objektu je také funkční sprcha a 2 splachovací WC.

Kuchyně

Vařit je možno na plynovém sporáku, větší nádoby na vaření jsou k dispozici, většina nádobí a příborů také. Lednici je možno také použít - domluvte se prosím předem, jakým způsobem chcete využívat zařízení v kuchyni.

Spaní a topení

Uvnitř se přezouváme. Ke spaní je zapotřebí minimálně vlastní spacák a karimatka. K dispozici je několik málo matrací. Topí se dřevem v krbových kamnech, takže nějakou dobu trvá, než se ohřeje prostor v prvním patře, kde se spí. Palivo je k dispozici v přilehlé stodole. V zadní klubovně je možné použít přímotop.

Podmínky pobytu

 1. Odpovědnost a spolupráce - za pobyt nese vždy odpovědnost konkrétní osoba (vedoucí) a při každé události vyžadující kontakt se správcem ho neváhá kontaktovat. Případná náhrada způsobené škody nebo speciální požadavky na využití základny záleží vždy na osobní domluvě se správcem.
 2. Požární prevence - na základně se topí dřevem, vaří na plynu a využívá se elektroinstalace. Zvláště při pobytu s dětmi platí, že veškerá požární prevence a zodpovědná manipulace s ohněm a elektrickými spotřebiči je brána jako základní podmínka pro pobyt.
 3. Odpad - na základně se snažíme třídit odpad a šetřit vodou. Mějte toto prosím na paměti a respektujte to.
 4. Úklid - považujeme samozřejmé po sobě na základně uklidit – zejména nádobí, podlahy, věci, kamna (podrobnosti vám sdělí správce) a vše dát do původního stavu, tak aby měl další návštěvník opět uklizeno. Tím se pobyt trochu liší od komerčně využívaných objektů, to je dobré si uvědomit.

Správce základny

Jakub Šůha
kuba.suha@volny.cz
tel: 724 440 512


 • Frysbí turnaj o pizzu Frysbí turnaj o pizzu
  Skauti ze 45. oddílu Poutníci navazují na předešlé ročníky a organizují "Frysbí turnaj o pizzu". Jedná se o akce kde se mezi sebou utkají skautské týmy ve frisbee. Datum: 4. 4....
 • Oslava 30 let střediska Oslava 30 let střediska
  Chceme pozvat všechny současné i bývalé členy a jejich rodinné příslušníky na výroční výpravu u příležitosti oslav 30 let našeho skautského střediska ICHTHYS Plzeň. Je to jedinečná...
 • Betlémské světlo 2019 Betlémské světlo 2019
  “ Snahou každého světla je prozářit tmu…”   Jako každoročně, i letos vám skauti ze střediska ICHTHYS přivezou Betlémské světlo. Sobotní cesta plamínku rychlíkem Rožmberk (R...
Sdílet na Facebooku RSS kanál