Základna a klubovna u Sv. Jiří

Lesní mateřská školka Medvíďata

Na školní rok 2017/2018 se se základnou stala v jistém smyslu významná proměna: začala hostit lesní mateřskou školku Medvíďata, provozovanou skautským střediskem Stopa Plzeň, k tomu přibyly ještě některé schůzky skautských družin stejného střediska. Nově je tedy u nás každodenní provoz a základna je poměrně vytížená.

Nový provoz školky se také dotkl vybavení základny - čekejte určitě menší židličky a menší stoly, vyhovující především malým dětem ze školky. V kuchyni přibyla větší lednice a nějaké další nádobí - ale jejich využití prosím jen po předchozí domluvě. Předem děkujeme.

Umístění a historie základny

Naše skautské středisko získalo v roce 2003 darem od farnosti sv. Jakuba a Prokopa objekt u sv. Jiří na Doubravce. Tento dům sloužil jako škola a poté jej obýval hrobník místního hřbitova. Dostali jsme jej ve schátralém stavu, ale s pomocí grantů z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a z Úřadu městského obvodu Plzeň-Doubravka se nám jej podařilo za necelých 5 let opravit. Nechali jsme udělat novou střechu, fasády, upravili podkroví a podlahy. Později se nám podařilo odkoupit i malý přiléhající kousek pozemku, který slouží jako cesta. Behem léta 2015 jsme vlastními silami zrekonstruovali kuchyň a vybudovali koupelnu, kde je konečně možné se také osprchovat.

Bohužel, kvůli odlehlosti od městské zástavby, v objektu není k dispozici pitná voda. Během víkendů je někdy nutné počítat s větším výskytem lidí a hluku. Zdejší louky totiž město rádo využívá k pořádání poutí, filmových festivalů, historických víkendů a podobných masovějších akcí.

Dům i s přilehlou stodolou je perfektní základnou pro mnoho akcí skautského rázu a jiných akcí nenáročných na pohodlí nebo sociální zázemí – na zajímavosti mu přidává i sousedství zdejšího hřbitova a příroda všude kolem, a to přestože je objekt v blízkém dosahu vlaku, autobusu i nákupního centra (10min odtud). Hned u objektu se rozkládají rozlehlé louky a teče řeka Berounka. Vycházky lze směřovat na blízký kopec Chlum nebo i dále podél řeky do prostoru přírodního parku Berounka, případně ještě dále do obce Chrást a k Dolanskému mostu. Blízká je také oblast Boleveckých rybníků na druhé straně řeky. Protože rádi zapůjčíme i pár kánoí, lze se odtud vydat v létě také na menší vodáckou túru - vše potřebné je zde k dispozici.

Možnost využití základny

Základnu je možné si také propůjčit pro pořádání své vlastní víkendové akce. Nabídka platí především pro ostatní skautská střediska a organizace pracující s mládeží. Vše ostatní záleží na domluvě a vzájemné důvěře. Cena propůjčení základny zhruba pokrývá náklady pobytu a je v současné době 50Kč/os/noc pro skauty a 80Kč/os/noc pro ne-skauty (+energie překračující 20kWh se platí 5Kč/kWh), min. však 200Kč.

kapacita: cca 20 osob
adresa: Ke Sv. Jiří 13, 312 00 Plzeň
souřadnice GPS: 49°45'50.11"N, 13°24'50.76"E

Voda a sociální zázemí

V objektu teče pouze užitková voda. Pitnou vodu je vždy zapotřebí přivézt v barelech – možno domluvit se správcem. V objektu je také funkční sprcha a 2 splachovací WC.

Kuchyně

Vařit je možno na plynovém sporáku, větší nádoby na vaření jsou k dispozici, většina nádobí a příborů také. Lednici je možno také použít - domluvte se prosím předem, jakým způsobem chcete využívat zařízení v kuchyni.

Spaní a topení

Uvnitř se přezouváme. Ke spaní je zapotřebí minimálně vlastní spacák a karimatka. K dispozici je několik málo matrací. Topí se dřevem v krbových kamnech, takže nějakou dobu trvá, než se ohřeje prostor v prvním patře, kde se spí. Palivo je k dispozici v přilehlé stodole. V zadní klubovně je možné použít přímotop.

Podmínky pobytu

 1. Odpovědnost a spolupráce - za pobyt nese vždy odpovědnost konkrétní osoba (vedoucí) a při každé události vyžadující kontakt se správcem ho neváhá kontaktovat. Případná náhrada způsobené škody nebo speciální požadavky na využití základny záleží vždy na osobní domluvě se správcem.
 2. Požární prevence - na základně se topí dřevem, vaří na plynu a využívá se elektroinstalace. Zvláště při pobytu s dětmi platí, že veškerá požární prevence a zodpovědná manipulace s ohněm a elektrickými spotřebiči je brána jako základní podmínka pro pobyt.
 3. Odpad - na základně se snažíme třídit odpad a šetřit vodou. Mějte toto prosím na paměti a respektujte to.
 4. Úklid - považujeme samozřejmé po sobě na základně uklidit – zejména nádobí, podlahy, věci, kamna (podrobnosti vám sdělí správce) a vše dát do původního stavu, tak aby měl další návštěvník opět uklizeno. Tím se pobyt trochu liší od komerčně využívaných objektů, to je dobré si uvědomit.

Správce základny

Jiří Fictum - Flintstone
fictum.jiri@gmail.com
tel: 724 913 248


 • Betlémské světlo 2018 Betlémské světlo 2018
  Tradičně v předvánočním čase přivážejí skauti do Plzně Betlémské světlo - oheň, který byl zažehnut v Betlémě a v podobě jediného plamínku překonal tisíce kilometrů.  Středisko...
 • Frisbee turnaj Frisbee turnaj
  Zveme vás na druhý ročník skautského turnaje ve Frisbee!
 • Skautská Mše Sv. Skautská Mše Sv.
Sdílet na Facebooku RSS kanál